آمار سیستم های حرارتی خورشیدی در جهان

بر طبق گزارش IEA SHC، گرمایش به تنهایی ۴۷ درصد از نیاز انرژی جهان را به خود اختصاص می دهد. از این رو استفاده از انرژی های تجدیدپذیر برای تامین این نیاز حائز اهمیت زیادی است. بر طبق گزارش IEA SHC، ظرفیت کلکتورهای خورشیدی حرارتی از ۶۲ گیگاوات حرارتی(تقریبا معادل ۸۲ میلیون متر مربع) در سال ۲۰۰۰ به ۴۵۶ گیگاوات حرارتی(تقریبا معادل ۵۶۲ میلیون متر مربع) در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت.

البته در سال های اخیر نرخ رشد استفاده از سیستم های حرارتی کوچک خورشیدی مطابق شکل زیر روند کاهشی داشته است.

در شکل فوق منظور از Glazed کلکتورهای دارای شیشه و منظور از Unglazed، کلکتورهای بدون شیشه است که معمولا در کاربردهای با دمای پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

چین، ایالات متحده آمریکا، ترکیه و آلمان از جمله کشورهای پیشرو در کاربرد سیستم  های خورشیدی حرارتی هستند.

کاربرد سیستم های حرارتی خورشیدی در کشورهای مختلف متفاوت است. نمونه ای از سهم کاربردهای متفاوت در کشورها و مناطق مختلف جهان در شکل زیر نشان داده شده است.

این کاربردها شامل گرمایش آب استخر، آبگرمکن های خورشیدی برای ساختمان های کوچک و کاربردهای با مصرف پائین، کاربردها در مجتمع های بزرگ، کاربرد در گرمایش آب گرم مصرفی به همراه گرمایش فضا(Combi-system) و کاربردهای خاص مانند گرمایش فرایند (Process heat)، گرمایش ناحیه ای(District heating) و سرمایش خورشیدی حرارتی هستند.

با وجود کاهش نرخ رشد در کاربردهای گرمایش آب گرم مصرفی در سال های اخیر، در برخی کاربردهای دیگر از قبیل گرمایش در فرایندهای صنعتی (Process Heating) و گرمایش ناحیه ای (District Heating) شاهد افزایش چشمگیر بوده ایم.

بر طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر (IRENA)، سهم استفاده از کاربردهای گرمایش فرایندهای صنعتی در سال های آینده بر طبق شکل زیر افزایش چشمگیری خواهد داشت.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل دارید نظر خود را اعلام نمایید؟
در صورت تمایل نظر خود را در کادر زیر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *