تشکیل ساتبا

شاید یکی از مهمترین اخبار در یک سال گذشته تشکیل سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آذر ماه سال ۱۳۹۵، با تشکیل سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) موافقت کردند. از زمان تصویب اساسنامه ساتبا وظایف و مسوولیت‌های حاکمیتی “سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) ” و “سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا)” به آن انتقال می یابد.

یادآوری تاریخچه دو سازمان مورد اشاره نیز خالی از لطف نیست:

سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) در سال ۱۳۷۵ تاسیس شد. این سازمان زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی توانیر بود و ماموریت های تعریف شده برای آن شامل اجرای طرح های مدیریت مصرف انرژی در کارخانه های کشور، ارائه خدمات مشاوره و اطلاع رسانی در زمینه تهیه و تامین دستگاههای اندازه گیری، تدوین و ترویج استانداردها و معیار مصرف انرژی در صنایع و لوازم خانگی، اعطای یارانه سود تسهیلات و وام برای دستیابی به اهداف صرفه جویی انرژی و انتشارات فرهنگی و همکاری با صدا و سیما برای ترویج فرهنگ بهینه سازی می شد.

سازمان انرژیهای نو ایران(سانا) از سال ۱۳۷۴ متولی دستیابی به اطلاعات و فن آوریهای روز دنیا در خصوص استفاده از منابع انرژیهای تجدیدپذیر، پتانسیل سنجی و اجرای پروژه های متعدد(خورشیدی، باد و زمین گرمایی، هیدروژن و بیوماس)، خرید و فروش تضمینی برق تجدیدپذیر برای جلب مشارکت بخش خصوصی در این حوزه، سیاست پژوهی به منظور طرح جامع توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور و همچنین آگاه سازی و آموزش های ترویجی در این زمینه بود.

البته به نظر می رسد با وجود تاسیس ساتبا، فعالیت های مرتبط با آبگرمکن های خورشیدی همچنان بر عهده شرکت بهینه سازی مصرف سوخت باشد.

اساسنامه ساتبا از لینک های زیر قابل دسترسی است:

http://dolat.ir/detail/289510

http://rc.majlis.ir/fa/law/show/1006642

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل دارید نظر خود را اعلام نمایید؟
در صورت تمایل نظر خود را در کادر زیر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *