اینترسولار ایران

دومین همایش اینترسولار ایران، سی آبان ۱۳۹۶ در تهران برگزار شد. در طول ۲۵ سال گذشته این همایش هر ساله در کشور آلمان در شهر مونیخ برگزار شده است. در سالیان اخیر، اینترسولار علاوه بر آلمان در کشورهای دیگری مانند آمریکا، آفریقای جنوبی، عربستان و … نیز برگزار می شود.
در مراسم افتتاحیه همایش، چند سخنرانی مهم توسط آقایان دکتر صادق زاده رئیس سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، دکتر امیری خامکانی نایب رییس محترم کمیسیون انرژی مجلس، مهندس فیروزی معاون محترم کارگروه انرژی های تجدید پذیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، مهندس محمد نژاد معاون محترم ساتبا، مهندس صالحی نایب رئیس محترم کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و مهندس راعی مدیر کل محترم دفتر برنامه ریزی و توسعه شبکه شرکت توانیر ارائه شد.

اهم بیانات آقای دکتر صادق زاده:
تا این زمان در کشور حدود ۴۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر نصب شده و ۷۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در حال احداث داریم. همچنین ۲۱۰۰ مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق منعقد شده است.
تمام تلاش سانا و سپس ساتبا این بوده است که در تشخیص محق یا غیر محق بودن متقاضیان احداث نیروگاه های تجدید پذیر دخالتی نداشته باشد. در واقع تلاش ساتبا بر آن است که ورود به حوزه آسان لیکن باقی ماندن در آن دشوار باشد. به عنوان مثال تمدید پروانه احداث به مدت شش ماه برای اولین بار سخت، برای شش ماه بعدی نادر و برای بار بعد غیر ممکن باشد. حتی در آلمان نیز معمولا ۴۰ درصد از پروانه های احداث صادر شده به احداث واقعی نیروگاه منجر می شود. بنابر این با فرض آنکه این سهم در ایران حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد می توان به دستیابی به هدف ۵۰۰۰ مگاوات امیدوار بود.
هدف اصلی از این ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر بومی کردن فلسفه، اقتصاد و باور انرژی های تجدیدپذیر در کشور است. بنابر این انتظار داریم که رشد آن پس از حصول ۵۰۰۰ مگاوات برنامه ریزی شده بسیار سریع تر باشد.
در سازمان سرمایه گذاری خارجی وزارت اقتصاد ۴ میلیارد یورو درخواست در حوزه تجدیدپذیرها ثبت شده است. در واقع ۴۰ درصد درخواست های سرمایه گذاری در این سازمان در حوزه انرژی های تجدید پذیر است. از این میزان یک و دو دهم میلیارد یورو جذب شده یا اینکه مراحل جذب آن در حال انجام است.
تا این زمان، ۱۵۰۰۰ شغل در حوزه تجدیدپذیرها ایجاد شده است. اگر موانع پیش رو برطرف شوند بسته به اینکه با چه الگویی تجدیدپذیرها را توسعه دهیم، می توان انتظار داشت که ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شود.
در حال حاضر یازده خط تولید برای ساخت تجهیزات مرتبط با انرژی های تجدید پذیر، شامل باد و خورشید در کشور ایجاد شده است. البته باید توجه داشت که علاوه بر تولید صرف، داشتن دانش فنی و امکان بروز رسانی نیز حائز اهمیت است.
انرژی تجدیدپذیر اکنون دیگر یک انتخاب اقتصادی است. تا سال ۲۰۵۰ اغلب کشورها قصد دارند بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کنند. بنابر این موضوع فقط جنبه زیست محیطی ندارد بلکه اقتصادی شدن این روش است که به توسعه آن شتاب خواهد داد.
با وجود تلاش های مختلفی که در سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) صورت گرفته است هنوز مشکلاتی در این راه وجود دارد. ساتبا برای رفع مشکلات چهار مرحله را به شرح زیر در نظر گرفته است:
مرحله اول: با توجه به تجربیات دو سال گذشته، برخی از ایرادات اولیه در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدید پذیر رفع شده و مفاد قراردادهای حاضر، با هدف تسهیل گری، با قراردادهای منعقد شده در یکی دو سال گذشته قدری متفاوت است.
مرحله دوم: برخی از اشکالات در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدید پذیر به مصوبه وزیر نیرو نیازمند هستند. این موارد ظرف هفته های آینده به وزیر محترم ارجاع داده خواهند شد.
مرحله سوم: برخی دیگر از ایرادات در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدید پذیر به مصوبه هیئت وزیران نیاز دارند. به عنوان نمونه ای از این ایرادات می توان به لزوم تغییر زمان مبنا از شروع بهره برداری از نیروگاه به جای زمان عقد قرارداد اشاره کرد. حل این بخش از ایرادات ممکن است به زمانی در حدود یک سال یا اندکی بیشتر نیاز داشته باشد.
مرحله چهارم: برخی از اشکالات در قراردادهای خرید تضمینی برق تجدید پذیر به تایید مجلس دارند. پیش بینی می شود که تصحیح این موارد به زمانی در حدود دو سال نیاز داشته باشد.
در مجموع امیدواریم که بتوان تا ۵ سال آینده، قرارداد جذابی که هزینه های تحمیل شده به سرمایه گذاران را به حداقل برساند داشته باشیم.
روانسازی و هماهنگی امور بین دستگاهی (امور اراضی، اتصال به شبکه و محیط زیست) نیز یکی از مواردی است که در دستور کار ساتبا قرار دارد. به این منظور، در چارت جدید، ساتبا دفتر جدیدی را به این امر اختصاص داده است.
یکی دیگر از مواردی که در حال حاضر اهمیت دارد شفاف سازی جریان مالی است. با توجه به استقلال مالی ساتبا بعد از تشکیل آن، نیاز است تا تغییراتی در نوع نگرش ایجاد شود که این امر قدری زمان بر است.
در حال حاضر ساتبا در سه حوزه مرتبط با نیروگاه های تجدید پذیر ورود می کند. حوزه اول صدور پروانه احداث است. به موجب قانون، هر فعال صنعت برق در حوزه تولید باید پروانه احداث اخذ نماید. حوزه دوم قرارداد خرید تضمینی برق تجدید پذیر و حوزه سوم پرداخت صورت حساب ها است.
امید است که در در سال های آتی با افزایش قیمت برق، حذف یارانه ها و کاهش قیمت تولید برق تجدید پذیر به دو تا سه سنت به نقطه ای برسیم که مراحل دوم و سوم ذکر شده در قبل از فعالیت های ساتبا حذف شوند و تولید کننده برق تجدید پذیر بتواند در بازار آزاد برق خود را به فروش برساند.
سی آبان یکهزار و سیصد و نود وشش

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل دارید نظر خود را اعلام نمایید؟
در صورت تمایل نظر خود را در کادر زیر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *