مسیر حرکت زمین به دور خورشید چگونه است؟

مسیر حرکت زمین به دور خورشید

مسیر حرکت زمین به دور خورشید یا مدار گردش زمین دور خورشید به صورت یک بیضی است و زمین در یکی از کانون های این بیضی قرار دارد. بنابر این فاصله زمین از خورشید در هر لحطه از سال متفاوت است. فاصله متوسط زمین و خورشید که با AU نشان داده می شود ۱۰۱۱×۱٫۴۹۶ متر است. کم ترین فاصله زمین و خورشید در سوم ژانویه برابر AUx0.983 و بیشترین فاصله در چهارم ژوئیه ۱٫۷۰×AU است. همانطور که ملاحظه می شود نزدیک ترین فاصله زمین و خورشید در فصل تابستان نیست. پس دلیل افزایش شدت تابش در تابستان چیست؟ دلیل پیدایش فصل، زاویه ای است که محور زمین نسبت به صفحه گردش آن به دور خورشید دارد. مقدار این زاویه ۲۳٫۴۵ درجه است. در شکل ۱ این زاویه و برخی از مدارهای مهم در محاسبات خورشیدی نشان داده شده اند.

مسیر حرکت زمین به دور خورشید

شکل ۱  مدارهای کره زمین.

بنابر این با توجه به گردش زمین حول محور خود و حول خورشید، وضعیتی مشابه آنچه که در شکل ۲ نشان داده شده است به وجود خواهد آمد.
هم

انطور که در شکل ۲ مشاهده می شود در روز اول فروردین یا ۲۱ مارس که به اعتدال بهاری موسوم است وضعیت قرار گیری زمین نسبت به خورشید به گونه ای است که شدت تابش بر عرض های جغرافیایی شمالی و جنوبی با مقدار عددی یکسان، مساوی است. در این روز خورشید دقیقا در شرق طلوع کرده و در غرب غروب می کند. طول روز و شب در کلیه نقاط کره زمین مساوی و ۱۲ ساعت است. همچنین مسیر ظاهری حرکت خورشید از دید ناظری که در مدار استوا قرار دارد به گونه ای است که گویی درست از بالای سر ناظر عبور می کند. این روز شروع فصل بهار در نیم کره شمالی و شروع فصل پاییز در نیمکره جنوبی است.

در اول تابستان یا بیست و یکم ژوئن که انقلاب تابستانی نام دارد وضعیت قرار گیری زمین نسبت به خورشید به گونه ای است که نقاط واقع در نیم کره شمالی تابش بیشتری را نسبت به نقاط واقع در نیم کره جنوبی دریافت می کنند. این روز شروع فصل تابستان در نیمکره شمالی و شروع فصل زمستان در نیمکره جنوبی است. در انقلاب تابستانی، خورشید بر نقاطی که در مدار راس السرطان واقع هستند عمود است. در این روز با حرکت از عرض های جغرافیایی پایین تر به عرض های جغرافیایی بالاتر طول روز افزایش یافته و طول شب کاهش می بابد. در نتیجه این امر، طول روز در نقاطی که بالاتر از مدار قطب شمال قرار دارند ۲۴ ساعت و طول شب در نقاطی که پایین تر از مدار قطب جنوب قرار دارند ۲۴ ساعت است. بنابر این می توان انتطار داشت که در روز اول تابستان طول روز در مشهد بیشتر از طول روز در بندر عباس باشد.

شاید دوست داشته باشید این مطلب هم بخوانید  :  نیروگاه های خورشیدی بزرگ کشور

خواننده می تواند به همین ترتیب وضعیت قرار گیری زمین نسبت به خورشید در روزهای دیگر سال و تاثیر آن بر زوایای تابش و طول روز و شب را مورد بررسی قرار دهد.

مسیر حرکت زمین حول خورشید

       شکل  ۲  مسیر حرکت زمین حول خورشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل دارید نظر خود را اعلام نمایید؟
در صورت تمایل نظر خود را در کادر زیر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *