انرژی های تجدید پذیر در جهان

انرژی های تجدید پذیر در جهان

گزارش وضعیت جهانی انرژی های تجدیدپذیر موسوم به REN21 که برای اولین بار در ۲۰۰۵ میلادی منتشر شد یکی از گزارش های قابل استناد در زمینۀ روندهای بازار، صنعت، و سیاست های انرژی تجدیدپذیر است. این گزارش هر ساله توسط شبکه سیاستی انرژی‌های تجدیدپذیر برای قرن بیست و یکم منتشر می شود. گزارش جدید ۲۰۱۷ این شبکه که عمدتا به وضعیت انرژی های تجدید پذیر در سال ۲۰۱۶ میلادی در هفته سوم خرداد ماه سال جاری منتشر شد. با توجه به اهمیت این گزارش برخی از نتایج آن در خبرنامه حاضر ارائه می شود. علاقمندان می توانند برای دریافت و دانلود گزارش کامل به لینک یا QR Code معرفی شده در انتهای متن مراجعه نمایند.

خلاصه وضعیت در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی:

ظرفیت نصب شده انرژی های تجدید پذیر در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۹ درصد افزایش یافت و به ۲۰۱۶ گیگا وات در پایان سال ۲۰۱۶رسید. البته این مقدار با احتساب نیروگاه های برق آبی بزرگ است. در صورتی که این بخش را از کل ظرفیت کم کنیم (معمولا برق آبی های بزرگ را در آمار تجدید پذیرها به حساب نمی آورند) ظرفیت نصب شده در پایان ۲۰۱۶ میلادی ۹۲۰ گیگا وات بوده است. در سال ۲۰۱۶ میلادی، برق خورشیدی ۴۷ درصد از کل ظرفیت نصب شده جدید را به خود اختصاص داد. رتبه بعدی با ۳۴ درصد به برق بادی اختصاص داشت.

نکته جالب توجه آن است که در سال ۲۰۱۶، نیروگاه های مبتنی بر انرژی های تجدید ۶۲ درصد نیروگاه های نصب شده در جهان یعنی سهمی بیشتر از نیروگاه های فسیلی جدید الاحداث را به خود اختصاص دادند.

در شکل زیر سهم منابع مختلف از تولید الکتریسیته در جهان در پایان  سال ۲۰۱۶ میلادی نشان داده شده است.

در شکل زیر ظرفیت سیستم های فتو ولتائیک نصب شده در جهان طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ نشان داده شده است. در سال ۲۰۱۶، ۷۵ گیگاوات سیستم فتو ولتائیک در جهان نصب شد. این میزان، بیشتر از توان نصب شده در ۵ سال قبل از آن بوده است.

 

سهم ده کشور برتر در این زمینه در شکل زیر نشان داده شده است:

 

یکی از نکات قابل توجه دیگر افزایش سهم سیستم های متصل به شبکه در قیاس با سیستم های مستقل از شبکه در سال های اخیر است. این امر در شکل زیر نشان داده شده است.

در خبرنامه های بعدی جزئیات بیشتری از این گزارش مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

http://www.ren21.net/gsr-2017

 

آیا علاقمندید در وبینار آموزشی انرژی های تجدید پذیر ثبت نام کنید؟

لینک ثبت نام در وبینار:                              https://goo.gl/mc1E3W

لینک اطلاعات بیشتر در مورد وبینار:     http://mehrtabenergy.com/re

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا تمایل دارید نظر خود را اعلام نمایید؟
در صورت تمایل نظر خود را در کادر زیر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *